Bizonyára mindannyian ismerjük az érzést, amikor a közértből kilépve egyszerűen nem tudjuk hirtelen hova tenni a pénztárostól kapott blokkot. Ezeknek a nyugtáknak többnyire csak akkor vesszük hasznát, ha utólag vissza akarjuk nézni, hogy mi mennyibe került, illetve ha valamiért reklamációra kerülne sor. Ritkán – egyszerűsített számlaként – a könyvelésben is szerepeltetjük tartalmukat, de az esetek nagy százalékában ezek a papírszalagok a kukában végzik.

Évente több kilométernyi blokkot teszünk zsebre vagy dobunk rögtön a szemetesbe (photo: Sabine van Erp, Pixabay)
Manapság kevés olyan üzlethálózat létezik, amelyik ne működtetne valamilyen vásárlói- vagy klubkártya rendszert. E kártyákat fizetéskor felmutatva hűség pontokat kaphatunk, amiket később kedvezményekre is beválthatunk. Az viszont mindegyikre igaz, hogy valamilyen személyes adatunk (pl. név, cím) megtalálható a kártya mögötti számítógépes adatbázisban, tehát az egyes vásárlások egyértelműen hozzánk köthetőek.
De ha már nagyon sok esetben az e-mail címünk is rögzítve van ehhez a tagsághoz,
miért ne lehetne ezeket a vásárláskor generált nyugtákat e-mailben továbbküldeni a vásárlónak?
Ha nem is minden esetben, de ha a klubkártyáját felmutató vásárló fizetéskor ehhez hozzájárul vagy konkrétan ezt kéri, miért ne? Ahogy a bankkártyás tranzakciókról is sokszor azonnali SMS-ben kapunk visszajelzést, úgy ezeket a blokkokat is megkaphatnánk elektronikus formában, így
több kilométernyi papírt is megtakaríthatnánk
és még a mai pandémiás időszakban is kevesebb dolgot kellene kézről-kézre átadogatnunk egymásnak.
Sőt, mivel néhány esetben ezek a blokkok könyvelőinknél kötnek ki, egy e-mail továbbküldése sokkal egyszerűbb és gyorsabb feladat, mint ezeknek a hosszú slejfniknek a több menetben történő beszkennelése vagy postára adása.
És ha hirtelen mégis bele kell kukkantanunk?
Nagyobb bevásárló központokban előfordulhat, hogy a pénztártól való távozást követően egy biztonsági őr toppan oda hozzánk, hogy igazoljuk vásárlásunkat. Ekkor vagy bemutatjuk az okostelefonunkra néhány pillanattal korábban befutó elektronikus blokkot, vagy felmutatjuk neki klubkártyánkat, aminek azonosítója alapján ő a saját készülékén az áruház adatbázisából lesz képes ellenőrizni kosarunk tartalmát.
Adatvédelem, jogszabályi megfelelés
A vásárlói- vagy klubkártyás rendszerbe való regisztrálásunkkor valószínűleg már elfogadtuk az adott üzlethálózat adatvédelmi szabályzatát. Az ilyen szerződésekben általában rögzítve van az, hogy az üzlet milyen témákban keresheti meg a vásárlót elérhetőségei valamelyikén. A számlák elektronikus úton történő továbbításának jóváhagyása csak egy további pipahely lenne a szerződésben.
Attól pedig nem kell félnünk, hogy majd a pénztáros vagy a biztonsági őr jogosulatlanul megismerheti az e-mail címünket, ezek az adatok ugyanis a rendszer mélyén vannak tárolva, és csak a számlaküldő szolgáltatás jogosult hozzáférni.
Nyilván az adóhivatalnak is el kell majd tudnia ismernie ezt a fajta bizonylatolást, viszont mivel az elektronikus számlázás ma már egy létező és működő fogalom, a hétköznapi bevásárlások papírmentes és elektronikus visszaigazolása sem lenne egy sci-fibe illő fejlesztés.
Jelen cikket egy online szakmai fórum környezetvédelemmel foglalkozó témájában elhangzó ötletelés ihlette. Ha Önnek is van olyan ötlete, ami jobbá teheti jövőnket – akár reális, akár elrugaszkodott –, küldje el szerkesztőségünknek a szerkesztoKUKAC@czmb.hu e-mail címünkre Jövőkereső tárggyal!