Idén február 17-én van hamvazószerda, a nagyböjt első napja. A katolikus egyház a nagyböjt negyven napján át készül a húsvétra. A Bibliában olvashatjuk, hogy Jézus is elvonult nyilvános működésének kezdetén negyven napra a pusztába. Mindannyiunk számára levonható következtetés, hogyha elkezdünk, vagy újra kezdünk valamit, célszerű átgondolni az addigi életünket. Csendben, elmélyülten megfontolhatjuk a hosszabbtábú céljainkat, az ehhez szükséges teendőinket, megszabadulva a sok zavaró információtól. Mostanság a technika jóvoltából olyan mennyiségű információ zúdul ránk, amely már nehezíti a gondolkodást. Ha jó döntést akarunk hozni, ha a szívünk mélyében lévő hangra is figyelni szeretnénk, akkor ki kell kapcsolni a zajt. Az adatok tömege megzavar, mert nem a saját gondolatok, nem feltétlenül az igazi értékek síkján halad az ember. Ne hagyjuk életünk igazi célját szem elől téveszteni! Teremtsünk egy kis csendet magunkban is és a környezetünkben is, hogy mi is helyesen értékeljük céljainkat!
Negyven napos pusztai imádsága és böjtje után Jézust megkísértette a sátán. Kísértések az embert is érik. De, ahogy Jézus a lelki töltekezés után legyőzte a kísértőt, mi is ellene mondhatunk a rossznak. A kísértés hármas formája is jellemző. Először az evéssel csábította Jézust a gonosz, másodszor azzal, hogy ugorjon le a templom tetejéről, harmadszor a hatalomvágy felkeltésével próbálkozott. Jézus válaszai nekünk is példamutatók:
1. Nem jó, ha az ember életének a központi kérdései a vegetatív igények és azok kielégítései. A mértéktelen fogyasztás sem magunknak, sem környezetünknek nem tesz jót, ráadásul elvonja figyelmünket az igazán fontos, lelki feladatoktól. Egy ismerősöm több évtizedes dohányzás után letette a cigarettát. Győzött. Legyőzte magát, a kísértést, jót tett magának, a családjának, a környezetének.
2. A túlzott önbizalom, az emberi vagy az isteni segítségbe vetett túlzott hit is tévutakra visz. Ismerjük a helyzetet, amikor a haverok azt mondják: menő vagy, ha iszol még egy pohárral, vagy be tudod venni ezt a kanyart még gyorsabban az autóddal…
3. A harmadikként közölt kísértés szintén aktuális kísértés. A sátán megmutatta Jézusnak a világ valamennyi országát és azok gazdagságát. „Mind neked adom” – mondta. Nagy csábítás a hatalom és a gazdagság, az országot, a világot birtokolni. Ezért a sátánnal is érdemes lenne cimborálni? De akkor kicsúszik a kezeinkből a helyes értékítélet! A hatalom megszerzésének az igénye benne van jónéhány emberben. Pedig ez rengeteg kín és baj forrása. A hatalom csak akkor értékes, ha szolgáló hatalommá válik. Bármennyire nagyra tartják magukat egyesek, csak akkor alkalmasak a hatalom birtoklására, ha szolgáló szeretet van a szívükben. Az uralkodás nem öncélú, a közösség javát kell szolgálnia.
Csöndesedjünk el, figyeljünk az igazi, lelki célokra! Legyünk jobbak, tegyük jobbá a környezetünket!
György Attila,
a tinnyei római katolikus egyházközség világi elnöke
Jelen cikkünk eredetileg a Körtvélyes c. kiadványunk 20. (2021/02) lapszámában jelent meg.