A leggyakoribb fertőzések a különféle légúti megbetegedések és az emésztőrendszert érintő elváltozások. Okuk kb. 90%-ban vírus eredetű, ezért kezelésük is tüneti és nem gyógyszeres. A szövődmények azok, amiket meg kell előzni és kezeltetni szakemberrel.
Azt tapasztalom, hogy az emberek igen félnek a fertőző megbetegedésektől, azonban nem tesznek megfelelő óvintézkedéseket a cél érdekében. Sokszor a higiénia (tisztaság) alapvető szabályait sem tartják be.
Félelmek
Rendelőben, telefonon keresztül számtalanszor elhangzik a kérdés (mivel itt sok a beteg, ki tudja mennyi fertőző): „Mikor jöjjek, amikor nincsen sok fertőző beteg?”, „Az óvodában kapja el a gyerekem a betegségeket” és számtalan hasonló félelem, amely gyakran nem valós.
Sokkal több fertőzés elkapható a nagy bevásárló központokban, zsúfolt buszokon, közlekedési eszközökön, tömegekben. A boltban és az utcán.
Gyakran a megbetegedés mögött inkább a lehűlés és a védekezőképesség csökkenése áll, nem annyira a fertőző közeg.
Azonban mit teszek én önmagam, a családom és környezetem érdekében, hogy megelőzzem vagy lerövidítsem a betegség folyamatát, illetve ne adjam tovább a fertőzést?
Alapvető tisztasági szabályok betartása
Alapos és gyakori kézmosás (mindenkire vonatkozik, és figyelmeztetem erre a környezetemet is). Példák.: az illemhelyiség használata után moss kezet, utána a kijárati ajtót ne fogd meg kézzel, vállal vagy könyökkel nyisd ki idegen helyen! Haza érkezés után, étkezés előtt, háziasszonyok főzés közben, nyers hús, földes zöldségek, tojás használata után mossanak kezet! Ezzel az egyszerű módszerrel jelentősen csökkentem a kórokozók bejutását a szervezetbe. Tanítsuk meg gyermekeinket a helyes kézmosásra!
Kezünket ne vegyük szájba, szemünket ne dörzsöljük!
Tartsuk tisztán környezetünket! Otthonunkba ne vigyük túlzásba a fertőtlenítőszereket, de használjuk őket!
Gyakran szellőztessünk! Napi egyszer alapos kereszthuzat, 5 perc elegendő. Amennyiben beteg van a családban, vigyük át másik szobába, míg a többiben szellőztetünk, illetve ha nem megoldható, alaposan takarjuk be a beteget (a fejét is) és rövid egy-két perces szellőztetést végezzünk!
Milyen módon védekezhetünk még, hogyan előzhetjük meg a betegség kialakulását?
Réteges öltözködés, az évszaknak és az időjárásnak megfelelően. Jól szellőző ruhák, óvakodás a megizzadástól, a lehűléstől hideg időben. Amennyiben mégis megizzadunk, a közvetlen testünkön levő ruhanemű legyen jó nedvszívó és szigetelő. (Pl. pamut, valódi selyem, gyapjú). Amennyiben nagyon átfáztunk, vegyünk meleg fürdőt fél citrom levével (max. 20 perc), vagy forró sós lábfürdőt (vödörben lábszár közepéig érjen a víz, legyen olyan forró amennyire bírjuk, kb. 10 dkg só és egy ek. olajat keverjünk bele, 20 percig áztassuk lábunkat, közben öntögessük a forró vizet, ne hűljön ki a víz. Lábunkat megtöröljük, vastag zoknit húzunk rá). A melegítést óvatosan végezzük! Szívbetegek, idősek, visszeresek ne vegyenek forró lábfürdőt!
Hordjunk arcmaszkot, ha nagy tömegbe megyünk, amikor betegek vagyunk vagy beteget ápolunk!
Fogyasszunk naponta hideg időkben kétszer meleg ételt, levest vagy meleg kását, meleg teákat (bodza, kamilla, csipkebogyó). Ezzel emésztésünket és immunrendszerünket is támogatjuk (az emésztőrendszer nyálkahártyája is az „IgA” nevű immunglobulint, azt a légúti ellenanyagot termeli, ami ahhoz kell, hogy védjen a fertőzésektől). Fontos a bélrendszer épsége.
Vitamin igényünket fedezzük az idény zöldségekből, ill. gyümölcsökből, amely a mi éghajlatunkon termett. Együnk savanyú káposztát különféleképpen elkészítve!
Jól felszívódó mesterséges vitaminokat fogyasszunk csak kúra szerűen. Probiotikumot tartalmazó vitaminokat is fogyaszthatunk, mikor már kiürültek vitamintartalékaink tél végén.
Mit tegyünk, ha már elkaptuk a fertőzést?
Tartózkodjunk, otthon, feküdjük ki a betegséget! Fogyasszunk sok folyadékot lehetőleg meleget, könnyű étkeket, nem váladék termelőt, ne igyünk ilyenkor tejet, ne együnk tejtermékeket és citrus féléket (narancs, mandarin)! A gyógyteák fogyasztása ajánlott, amennyiben nincs növény allergiánk (bodza, hársfa), a C-vitamin bevitele is támogatja immunrendszerünket. Felnőttek esetében 1000 mg, gyermekeknél a kornak megfelelő mennyiséget ne lépjük túl!
Amikor emberek közé megyünk, használjunk papír zsebkendőt, tegyük köhögésnél, tüsszentésnél szánk elé, hordjunk szájmaszkot!
Amennyiben lázunk egy-két napon belül nem lefelé menő tendenciát mutat, és egyéb tüneteink nem múlnak, kérjünk tanácsot szakembertől, illetve keressük fel orvosunkat!
Ne menjünk ilyenkor csecsemőkhöz, kisgyermekekhez, idősekhez, kerüljük a krónikus betegséget szenvedőket!
Egy-két kipróbált, recept
Remélem, hogy mindenki számára tudtam valamilyen tanácsot adni a szezonális fertőző megbetegedésekkel kapcsolatban felmerülő kérdéseire.
Kása reggelire:
heti kétszer-háromszor ajánlott, immunrendszer erősítő
Egy főre: 1 dl víz, 1 dl tej (lehet növényi is), 5-6 szem mazsola, csipet só, ízlés szerinti fahéj és kakaó. Felfőzőm, belerakok 2-3 púpozott ek. zabpelyhet, fél darabolt almát, megfőzőm. Melegen fogyasztom.
Finom nasik gyümölcsből:
1. Egy hámozott reszelt alma, kis gerezd hámozott reszelt céklával összekeverve.
2. Reszelt sárgarépa, reszelt alma, egy narancs leve.
3. Reszelt sárgarépa vagy cékla mézzel.