Az elmúlt években sokat változtak a kéményellenőrzéssel kapcsolatos jogszabályok. Van, akinek ingyenes, van, akinek nem. Illetve van, akinek kötelező, és van, akinek nem.
A legutóbbi változás 2018. január 1-jétől hatályos, ez dióhéjban az alábbiakról szól:
• A magánszemély tulajdonában álló és kizárólag magánszemélyek által lakott egylakásos ingatlanokban (pl. családi házakban), ahova nincs bejelentve gazdasági vállalkozás (vagy egyéni vállalkozó), a kéményellenőrzés nem kötelező, de ha a lakó igényli, az Országos Katasztrófavédelem térítésmentesen elvégzi az ellenőrzést.
• Társasházi és lakásszövetkezeti ingatlanokban a rendszeres időközönkénti kéményellenőrzés kötelező, és a kizárólag magánszemélyek által lakott lakásokban, ahova nincs bejelentve gazdasági vállalkozás (vagy egyéni vállalkozó) továbbra is térítésmentes.
• Azokban a társasházi lakásokban vagy egyéb ingatlanokban, ami gazdasági társaság tulajdonában van, vagy ahová gazdasági (vagy egyéni) vállalkozás van bejelentve, az ellenőrzés kötelező és térítésköteles. Hogy pontosan milyen időpontban történik az ellenőrzés, azt a társasház vagy vállalkozás a helyileg illetékes szolgáltatóval kell egyeztesse.
• Zárt égésterű gázüzemű fűtőeszközök kéményei esetén kétévente, minden más kémény esetén évente lehet szükség az ellenőrzésre. Ez azt jelenti, hogy akinek kötelező, annak legalább ilyen gyakorisággal kell megrendelnie a szolgáltatást, akinek nem kötelező, annak viszont legfeljebb ilyen gyakorisággal ingyenes.
Mivel feleségemmel néhány éve az otthonunk címére bejegyzett családi vállalkozást indítottunk, fenti jogszabályokkal viszont nem teljesen voltunk tisztában, 2017 tavaszán hideg zuhanyként ért minket, amikor a Katasztrófavédelem akkor még előre meghirdetett időpontra érkező munkatársa már a kiskapun sem volt hajlandó bejönni.
Fel kellett hát keresnünk egy olyan szolgáltatót, aki jogosult (és illetékes) Tinnyén kéményellenőrzést végezni, és nem horror áron dolgozik.
Egyik szolgáltatótól végül kaptunk egy olyan ajánlatot, ami viszonylag alacsony kéményenkénti ellenőrzési díjakkal, illetve a kiszállási díj elengedésével kecsegtetett, amennyiben egy időpontban több címre is el tudnak jönni ellenőrizni. Fel is vettem a kapcsolatot néhány utcabélivel, akiről tudtam, hogy vállalkozásuk van otthon, így a szolgáltató a mindannyiunk számára megfelelő időpontban egyszerre 5 címre tudott kijönni. Ennél persze lehettünk volna sokkal hatékonyabbak és szervezettebbek is.
Fontos tudni, hogy a cég- és lakcímnyilvántartás alapján minden vállalkozásról megállapítható, hogy milyen ingatlanba van bejegyezve. A kéményseprő szolgáltatók pedig évente kötelesek lejelenteni a Katasztrófavédelemnek, hogy mely vállalkozások nem rendelték meg az ellenőrzést. Ezért komoly büntetést kockáztat az, aki nem lép az ügyben. De akik egyszer már megrendelték a szolgáltatást, azok se legyenek restek időben felkeresni a szolgáltatót következő évben. Ellenkező esetben váratlanul (akár előre nem egyeztetett időpontban) is megjelenhetnek és kiszállási díjat is felszámolhatnak. Idén sajnos mi is így jártunk, és csak utólagos egyeztetések révén sikerült visszazökkenni a tavalyi kerékvágásba. Jövőre már jobban oda fogunk figyelni, és javaslom, tegyünk így többen is!
Ha Ön, kedves Olvasó, szintén olyan helyi kisvállalkozó,
aki szívesen intézné a kéményellenőrzését szervezetten többed magával, keressen meg és egyeztessünk!
Czuczor Szabolcs
(elérhetősége a szerkesztőségben)
Források: katasztrofavedelem.hu, kemenysepro.hu, magyarkemenysepro.hu