Pár napja ismét kaptam egy kéretlen levelet, ami különleges magyarsággal számolt be arról, hogy a COVID pandémia hatását enyhítendő (?) 3,5 millió Eurónyi adományt kaptam:

Adomány ajánlattal csábító kéretlen levél. Vicces, de nem szabad komolyan venni. (fotó: Czuczor Szabolcs)
Ennyire szerencsés volnék?
Természetesen nem. Lássuk a SPAM-ek e gyönyörű iskolapéldájának legkirívóbb jellemzőit:
- Szerencsémre az e-mail szolgáltatóm már elvégzett egy előszűrést, így megjelent a [SPAM] jelzés a levél tárgyában.
- A levél feladója egy bizonyos Mr. X, aki az "123456" e-mail címről írt nekem. Nos, Mr. X, bárki is légy, ha nem vállalod fel valódi kiléted, Te magad alapozod meg a bizalmatlanságomat. Az pedig, hogy az e-mail címed még csak nem is e-mail cím formátumú, eleve jelzés értékű.
- A levél magyarsága is több mint bizalomgerjesztő (átvitt értelemben): „Jó nap”? „LLC-tol”? „igényelje az alábbi pénzét”? „forduljon az EMAIL-hoz”? Vicces fiú ez a Mr. X.
Kíváncsiságból azért rákerestem a Vacation Life LLC-re és kiderült, hogy van egy elég szemrevaló, hasonló néven futó honlapjuk. Mondanom sem kell, hogy a domain WHOIS rekordjából semmi nem derül ki, a domaint beregisztráló személy minden adata titkos. Így számomra beazonosíthatatlan, hogy a honlap tulajdonosa összefüggésbe hozható-e az átverő e-mailt küldő személlyel. Mindenesetre a honlap alján lévő levelezési címet a Google utcaképen megtekintve eléggé valószínűtlennek tartom, hogy itt csaknem másfél milliárd forint várna arra, hogy én azt átvegyem.
A levél sorsa így meg is pecsételődött:
TÖRÖLVE!