A Tolna Megyei KH NTO feromon-csapdás megfigyelő hálózata július 21-én fogta az első rajzó egyedeket megyénk területén (Tamási, Dombóvár). Július 27-én már átlagosan 86 db repülő egyedet fogtak a csapdák. A rajzás gyorsan és magas egyedszámra felfutott, ami erős kártételt vetít előre. A fokozott kártételi kockázat miatt a veszélyeztetett területeken fontos a fertőzöttség felmérése, a védekezés végrehajtása.
A nyugati dióburok-fúrólégy (Rhagoletis completa Cresson) az USA és Mexikó területéről származik, a '80-as évek elején jelent meg először Európában, Svájcban. Tápnövénye a dió (Juglans spp), melynek termésburkában károsít és erős fertőzésnél akár 50%-os kártételt okozhat a dióültetvényeinkben. Magyarországi megjelenésének gyanújáról 2011-ben adtak hírt először. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal Növény-, Talaj- és Agrárkörnyezet-védelmi Igazgatósága (NÉBIH NTAI) fokozott növény-egészségügyi felderítést rendelt el, melynek eredményeként 2012 nyarán hatóságilag igazolta a károsító jelenlétét hazánkban.
A nyugati dióburok-fúrólégy egy nemzedékes faj. A kifejlett egyedek szárny fesztávolsága 8-10 mm, barna alapszínű, feje sárga, tora sötét, egy sárga félkör alakú folttal a pajzsocskán. A légy lárvái piszkosfehérek, kifejletten 6 mm hosszúságúak. A talajban báb alakban telel át. Az imágó július elejétől szeptember közepéig rajzik, amely időszak alatt folyamatos a tojásrakás. Az első stádiumú lárvák augusztus elején jelennek meg. Az előrejelzésükhöz használható sárga ragacsos illatcsalétekkel kiegészített csapdákat (CSALAMON® PALZ) a rajzás kezdetét megelőzően, június második felében, a fán elszórtan, de főleg a korona felső harmadában kell elhelyezni.
A nyugati dióburok-fúrólégy kártétele a még zöld színű termésburkon jól látható. A termés felületén kezdetben apró, tojásrakáshoz készített szúrásnyomok figyelhetők meg. A termésburok a benne fejlődő lárvák táplálkozása nyomán megbarnul, megfeketedik. A fertőzött termés általában idő előtt lehull a fáról, valamint a termésburok rátapad a dió kemény héjára, majd elszíneződik, megpenészedik, így a termés fogyasztásra alkalmatlanná válik. A kártétel könnyen összetéveszthető a dió baktériumos megbetegedésének (Xanthomonas campestris cv. juglandis) tüneteivel, amelyek csak meleg, párás időben jelentkeznek. A baktérium levélen, hajtáson, vesszőn, virágbarkán valamint a gyümölcs héjrészén egyaránt megtalálható, szabálytalan, vizenyős elfeketedő foltokat okoz.
A kártevő terjedése leginkább természetes úton történik. Tápnövényének széleskörű előfordulása (házi kertekben, ültetvényekben, közterületeken, parkokban, erdős területeken) elősegíti a gyors terjedését és felszaporodását. Terjedésének megakadályozásában fontos, hogy a lárva ne kerüljön a talajba. Ez megakadályozható a talaj fóliatakarásával, továbbá a lehullott zöld burokban lévő terméskezdemények és burokmaradványok égetéssel történő megsemmisítésével. A károsító természetes ellenségei egyelőre nem ismertek.
A kémiai védekezést az alábbi hatóanyag tartalmú készítményekkel lehet végrehajtani: deltametrin, zeta-cipermetrin, acetamiprid. Alkalmazásuk jelentősen gyérítheti a kártevők egyedszámát, ha nem is biztosít teljes védelmet a rajzás egyenetlensége miatt. Problémát jelent, hogy a diófák méretéhez igazodva speciális permetezőgép szükséges a kezelések elvégzéséhez.
A nyugati dióburok-fúrólégy felszámolására nincs lehetőség, feladatunk terjedésének visszaszorítása, ehhez azonban a termelők és a lakosság aktív közreműködése is szükséges!
Az idei évtől már hatékonyabban lehet védekezni a kártevő ellen, nyár elején hazánkban is engedélyezték a hatalmas károkat okozó nyugati dióburok-fúrólégy elleni védekezést kiegészítő hatásjavító készítményként a Combi Protec-et. A készítmény szabadföldi, növényházi, gyümölcs- és zöldségkultúrák esetében az alkalmazott rovarölő szer hatásjavítása céljából végzett permetezés során a segédanyag 1,0 l/ha-os dózisát az adott kultúrában engedélyezett rovarölő szer előírt dózisával tankkeverékben, az előírt permetlémennyiség felhasználásával kell kipermetezni az imágórajzás időszakában. A kártevő ellen még azelőtt kell védekeznünk, hogy elkezdi a peterakást. A Combi-Protec hatásjavító segédanyag, táplálkozási attraktáns, amely vonzó hatású a kártevő légy-, muslica- és poloskafajok imágóira, növelve a felhasznált rovarölő szer biológiai hatékonyságát. A permetlé készítése során a készítményt meleg, 40 °C-os vízben előzetesen feloldva kell a permetlé tartályban lévő vízhez hozzá önteni és folyamatosan elkeverni. A permetlevet a rovarölő szerrel együtt a dióburok-fúrólégy szárnyas, repülő imágói veszik fel a levelekről. Nagy előnye az is, hogy nem kell tökéletesen lepermetezni a nagy méretű fákat, elegendő csupán a levelek egy részét lefedni. A nyugati dióburok-fúrólégy mellett alkalmazhatjuk a készítményt cseresznyelégy fajok, pettyes szárnyú muslica, homoktövis-fúrólégy, ázsiai márványos poloska ellen is.
Forrás: Tolna Megyei Kormányhivatal